02.01.2015

FAQPodstawowe informacje złożone w FAQ przez Alex Bracken na tumblrze: LINK

Ogólne FAQ o twórczości

1) Jakie masz rady dla młodych pisarzy?
Mam kilka rad: pierwsza jest przeczytać wszystko. Fikcja, literatura faktu, sci-fi, historyczne, fantasy, co ty na to. Nigdy nie wiadomo, co cię zainspirować i stworzyć pomysł na charakter.
Druga to pisać trochę każdego dnia. To nie musi być opowieść, ale może być dziennik lub wiersz. To pomoże ci rozwijać swój styl pisania/głos! Trzecia rada to wywieraj zbyt dużej presji na siebie, aby książka została opublikowana od razu lub przed wiekiem XX. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, to skupić się na samym pisaniu i trochę czasu, aby naprawdę doskonalić swoje rzemiosło - twój tekst zmieni się tak bardzo i poprawi w sposób jaki nie można sobie nawet wyobrazić, to więcej doświadczenia do zdobycia.


2) W jaki sposób opublikujesz?
Zwykły nudny sposób, obawiam się! Napisałam powieść na moim pierwszym roku studiów, która była absolutnie znikąd i był gorącym bałaganem stereotypów. Nauczyłam się wiele od tego! W tym czasie napisałam drugą powieść (Brightly Woven), jak byłam młodsza i miałam o wiele lepsze zrozumienie, w jaki sposób opowiedzieć dobrą historię. Skończyłam książkę (krok # 1 i absolutnie niezbędne)zmieniona z pomocą przyjaciół, a następnie wysłana listem z zapytaniem do agentów.
Znalazłam swojego pierwszego agenta w ten sposób, a następnie pracowałam z nią, aby kontynuować dalsze zmiany książki przez kilka miesięcy. Potem wysłała go do przełożonych i sprzedane wydawcy! (Mój pierwszy agent opuścił firmę i byłam bardzo pozytywnie przyjęta przez mojego obecnego agenta.)

3) Jak piszesz kiedy masz twórczą blokadę?

Jeśli mam blokadę to zwykle jest to znak, że coś nie jest w porządku w tej historii.
Co oznacza, że muszę wrócić i wyprostować pewne szczegóły fabuły lub postaci, zanim przystąpię... które, tak, oznacza, cofnąć się o krok na chwilę. 
Co wydaje się sprzeczne z intuicją, ale tam uda się! Jeśli z tym bardziej zwlekam albo jestem psychicznie zmęczona. Biorę kartkę i długopis i piszę kilka scen lub rozdziałów ręcznie.

Seria Mroczne Umysły FAQ (The Darkest Minds series FAQs)

1) Czy będzie film o Mrocznych Umysłach?
Prawa filmowe dla serii zostały sprzedane kilka lat temu i Chad Hodge niedawno zakończył projekt scenariusza. Jest jeszcze wiele rzeczy, które musi się zdarzyć, zanim zostanie wprowadzone do produkcji, ale mam nadzieję, że to zdarzy się pewnego dnia! Należy pamiętać, że nie mam absolutnie nic wspólnego z/posiadaniem informacji o castingu!


2) Jak wpadłaś na pomysł o Mrocznych Umysłach?
Nie jest to prosta (powrót) historia z tym jednym inna niż po prostu, postanowiłam napisać historię wypełnioną, co kocham, aby pomóc mnie pocieszyć, kiedy miałam ciężki pierwszy rok z szkoły: nastolatkowie z super mocami, znalezienie rodziny, klasyczny rock, romans, Wirginia, wycieczki, co ty na to! Podobnie jak w innych moich opowiadaniach, zaczęłam z bohaterami i zbudowałam ich świat wokół nich.

3) Kiedy są urodziny poszczególnych postaci? Ile mają lat?

Cole ma 21/22
Chubs, Liam, i Clancy wszyscy mają 18/19
Vida ma 17
Nico ma 16/17
Ruby ma 16 i obchodzi 17 w ITA 
Jude ma 14/15
Zu ma 11/12

Jedyne urodziny jakie zamieściłam to:
Ruby 13 stycznia
Clancy 28 Marca
Liam 1 maja
Chubs 20 września
Zu 10 czerwca

Na innym tumblrze znalazłam niepotwierdzone info:
Cole 4 sierpnia
  
4) Czy to celowe, że inicjały Ruby tworzą RED (czerwony)?
Tak! To jest to, co ja nazywam autorski wewnętrzny żart - to wcale nie jest wyraźnie nazywane w opowieści, ale wielu czytelników zauważyło, że wszyscy Pomarańczowi mają nazwy związane z kolorem czerwonym. To jest mój bardzo, bardzo subtelny sposób sugerujący, że rząd popełnił błąd w rankingu dzieci i nie umieścił Pomarańczowy jako najbardziej niebezpieczne. Wówczas, myślę, że oni czuli, że Czerwoni mogą zrobić szkody fizyczne i pozornie najtrudniejsze do kontroli, ale... jak dowodzi Clancy, jest w stanie przechylić szalę potężnych ludzi do rozkazywania jest o wiele bardziej niebezpieczne.

5) Czy Ruby została zgwałcona?
Nie. Możesz przeczytać długie wyjaśnienie tamtej sceny tutaj: LINK

6) Jaka była kara dla Sam, którą otrzymała (na początku MU) w obronie Ruby?
To nie był gwałt, co jest zakładane przez wiele osób. (Przypuszczam, że jest to świat w którym żyjemy co wszystkim przypuszcza najgorsze.) Kara w Thurmond zależy od tego, co dzieci zrobiły - są tam poziomy, które odpowiadają postrzegania nieposłuszeństwa, ponowne rozmowy i fizyczna napaść przez PSFs. Możesz przeczytać o wiele więcej o tym w nowelce Sparks Rise, ale zwykle pociąga to za sobą karę pozbawienia pożywienia i schronienia (utrzymywana jest na dworze, na przykład) W przypadku Sam została wprowadzony w to, co nazywają klatki i tam trzymani przez noc. Otrzymała także karę cielesną (jeśli trafili ją).

7) Jak zdecydowałaś o podziale systemu na kolory?
System kolorami opiera się na starym systemie doradztwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który od tego czasu wyszedł z użycia.


8) Co oznacza symbol na okładce MU i dlaczego dzieci nazywają się Psi?


Symbol na okładce MU to grecka litera Psi. Jest używana do reprezentowania badań parapsychologicznych i psioniki, także jest pojęciem używanym do opisania rzekomych/niewyjaśnionych zdolności parapsychicznych takie jak telekineza i telepatia. Ja nie wymyśliłam tego pojęcia, ale starałam się badać, jak naukowcy realistycznie opisać dzieci, jeśli tak się stanie w prawdziwym życiu.

9) Dlaczego wybrałaś nakierować/wprowadzać pierwszą książkę w Wirginii?
Poszłam na studia w Wirginii, a po ukończeniu przeniosłam się do Nowego Jorku i naprawdę brakuje go mi! Ponieważ mój tata był wielkim miłośnikiem historii i bardzo interesuje się historią z czasów wojny secesyjnej, skończyło się to jazdą przez większość Wirginii, Wirginii Zachodniej, i Północnej Karoliny do odwiedzenia różnych pól bitewnych i zabytków, więc jestem zaznajomiona z wieloma różnymi autostradami i miastami.

10) Dlaczego tylko dzieci są dotknięte OMNI i dlaczego tylko w USA?
Dowiesz się w In the Afterlight! To nie jest to, co ty i Ruby i reszta jej świata, że to jest, co najmniej.

11) Czy dzieci z innych krajów były zarażone OMNI?
Istnieją, ale przypadków jest znacznie mniej. Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania jest to, że podczas czytania Ruby i inni nie mają dostępu do takich informacji i jak USA stały się dość odosobnione. To jest powód dla którego nie ględzą o tym za dużo.

12) Dlaczego rodzice byli skłonni wysyłać swoje dzieci do obozów rehabilitacyjnych?
Aby zrozumieć przyczyny rodziców, którzy są gotowi to zrobić, myślę, że trzeba podkreślić, że jest to istotne jako ich jedyną opcją przetrwania jest rząd, naukowcy, oglądając dziesiątki milionów dzieci umiera. Wielu rodziców (tacy jak rodzice Liam'a i Pulpeta) nie wysyłają swoich dzieci i potem muszą je ukrywać przed rządem który zaczyna łapanki. Przychodziłam przez to doświadczenie o ojca u którego zdiagnozowano (termin) nowotwór. Zrobiłabym wszystko, aby tylko uratować go, bez względu na to, jak wiele musiałabym poświęcić.

13) Czy [postać] umiera?
Tak. Z wyjątkiem Pulpeta.

14) Dlaczego nie mogę kupić e-booków/znaleźć książek w sklepach?
Jeśli nie możesz ich znaleźć to prawdopodobnie oznacza, że Twój kraj nie ma licencji na serie/nie ma lokalnego wydawnictwa. Tak, to prawda w Wielkiej Brytanii też. Nie ma wydawnictwa w UK dla  mojej serii co jest moim wiecznym niepokojem. Możesz kupić książkę przez BookDepository.com!

15) Czy muszę czytać In Time i Sparks Rise przed Nigdy Nie Gasną i In the Afterlight?
Nie! Obie nowelki odbywają się poza główną fabułą i odgrywają ważną rolę
 POV poza główną grupa postaci. Obie połączone są z główną fabułą, ale mają one głównie na celu poszerzyć i komplikować twój widok/zrozumienie historie świata.

16) Czy tytuły serii tworzą zdanie?
Tak! Nowele tworzą jedno zdanie, a nowelki inne. 
The darkest minds never fade in the afterlight. In time, sparks rise. 


5 komentarzy:

 1. Hej. Mam pytanie. W tym pytaniu trzynastym o jakie postacie chodzi? Że Liam i Ruby umrą? A przeżyje pulpet? Czy trochę opacznie to zrozumiałam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, że w 3 części ktoś umrze oprócz Pulpeta. Jeszcze nie wiadomo kto :)

   Usuń
  2. Czyli Pulpet umiera??!! No nie...
   Tak właściwie to kto umrze??!! Muszę przygotować się mentalnie na ITA xd

   Usuń
  3. Pulpet nie umrze. Ktoś z 2 części ;)

   Usuń
  4. Z 2 cz.? Kamień spadł mi z serca, bo myślałam, że nasz kochany Pulpet umrze! ;P

   Usuń

Komentarze mile widziane :)
Cześć, czołem.